March 3 - Breads & Paddlefish 116
Historia

“Nigdy nie sądziłem, że chleb może mieć tyle odcieni smaku, jak najlepsze wina” 
Mick Jagger, Rolling Stones

Panią Zofię Kołatek, włascicielkę Kolatek’s Bakery & Deli, już od młodych lat fascynowały ogromne możliwości w zakresie wypieku zdrowego i smacznego pieczywa. Jej wykształcenie i doświadczenie zawodowe w Polsce utwierdziły ją w przekonaniu, że to co jemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Jej marzeniem było posiadanie własnej piekarni oraz cukierni, w których mogłaby realizować swoje plany, opracowywać nowe, zdrowe receptury i pomagać Klientom w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia poprzez jedzenie zdrowych, pełnowartościowych wypieków. Przyjazd do Stanów Zjednoczonych ponad 30 lat temu otworzył przed nią takie możliwości. W tym czasie w piekarniach można było znaleźć tylko białe podstawowe pieczywo i graham, wybór był bardzo mały. W cukiernictwie również brakowało europejskich produktów o wysokim poziomie smaku.

W 1987r powstała pierwsza piekarnia Państwa Kołatek zlokalizowana w południowej części Chicago przy 5405 S. Kedzie. Już wtedy Pani Zofia Kołatek zaczęła wprowadzać na rynek nowe gatunki chlebów takich jak chleb wiejski, 7 ziaren, niemiecki, ziemniaczany, zakopiański, które do dziś stanowią duży procent produkcji w jej piekarni. Rynek piekarniczy zareagował bardzo szybko próbując naśladować jej działania, jednak technologia produkcji, własciwy dobór składników, starannie dopracowany zakwas chlebowy i dokladność na każdym etapie produkcji, spowodowały, iż piekarnia Państwa Kołatek była przodującą w branży, a ich wypieki miały opinię smacznych i wysokojakościowych produktów.

W tej piekarni Pani Zofia nie mogła jednak zrealizować wszystkich swoich planów, dlatego też w 1996r. został otwarty mały sklep w Chicago, przy 2445 N. Harlem, który obecnie stanowi tylko niewielką część całego sklepu w obecnym wymiarze (dawny sklep to część, gdzie obecnie znajduje się cukiernia i stoisko warzywno-owocowe). W grudniu 2004r został on powiększony do obecnych rozmiarów. Wewnątrz sklepu został zbudowany na specjalne zamówienie piec do wypieku chlebów, który pozwolił Pani Zofii jeszcze bardziej rozwinąć asortyment piekarniczy. Część pieca, która widoczna jest dla Klientów, a z której wydobywa się przez cały dzień zapach świeżego chrupiącego pieczywa, jest tylko malym elementem tego pieca, ale to własnie stąd wyciągane są codziennie ciepłe chleby. Obecnie Pani Zofia z pełnym przekonaniem może stwierdzić, że spełnia swoje marzenia i realizuje się zawodowo, a każdego dnia wspiera ją w tym jej najbliższa rodzina. Syn Bartłomiej, który przez całe życie wychowywał się w otoczeniu piekarniczym sam także zainteresował się tematem zdrowej żywności. Teraz razem opracowują coraz to nowe receptury chlebów, takich jak chleby orkiszowe, żytnie, pszenne, na zakwasie, chleby bezglutenowe, chleby o niskim indeksie glikemicznym oraz wiele innych. Oprócz pieczywa, pracują również nad gotowymi daniami przy użyciu zdrowych olejów, naturalnych i organicznych składników, bez konserwantów i sztucznych dodatków typu MSG. Sklep oferuje również wędliny własnej produkcji, wędzone na drewnie, a także wyśmienite wyroby cukiernicze wg domowych receptur. Rodzina Państwa Kołatek nie zamierza jednak na tym poprzestać, pomysłów na zdrowe wypieki i potrawy jest bardzo dużo.