DSC_0252
Świeży i pachnący

Kolatek’s Bakery & Deli jest przede wszystkim miejscem, gdzie do wszystkiego co robimy podchodzimy z całym sercem.  Sklep spożywczy zawija się tu wokół specjalnie zbudowanego wewnątrz sklepu pieca chlebowego. Chleb w Kolatek’s Bakery & Deli zajmuje więc honorowe miejsce, gdzie dojrzewa przez taki czas jakiego potrzebuje. Jakość chleba wynika bowiem nie tylko z wysokiej jakości składników, ale również z każdego elementu procesu jego produkcji. Wiele lat temu zdecydowaliśmy się podejść do chleba w zupełnie nowy sposób, który zdecydowanie różni się od praktyk stosowanych w branży piekarskiej.

My wiemy, że to ziarna dyktują jaki będzie smak pieczywa i że każde ziarno wymaga indywidualnego podejścia w sposobie pracy z nim. Przez długi czas pracowaliśmy nad połączeniem odpowiednich metod produkcji dyktowanych właśnie pracą z różnego rodzaju ziarnami, aby wypracować właściwy harmonogram pracy, tak abyśmy mogli zapewnić Państwu ciągłość oferty naszych chlebów. W dodatku każda receptura jest ściśle opracowywana tak, aby nadać niepowtarzalny smak i jak najwyższą wartość odżywczą chleba.

W Kolatek’s Bakery & Deli Klienci cieszą się codziennie świeżym, pachnącym pieczywem, często jeszcze gorącym, gdyż na ich oczach wyciągamy jest z pieca pachnące na cały sklep chrupiące bochenki. Zachęcamy wszystkich naszych Klientów, aby zaopatrzyli się w nóż do krojenia chleba i kroili go w domu, właśnie wtedy chleb zachowuje na dłużej swój wyjątkowy smak i własciwości. Kiedy jest pokrojony od razu cały, do pojedynczych kromek dochodzi tlen, co powoduje, że proces  starzenia się chleba zostaje znacznie przyspieszony. Niepokrojony chleb zachowuje także dłużej chrupiącą skórkę, jeśli jednak wolą Państwo skórkę chleba miękką i delikatną, wystarczy przechowywać go w szczelnym pojemniku lub torebce, co pozwala zatrzymać wilgoć i zmiękcza skórkę.

Każdy świeżo upieczony bochenek chleba powinien dojrzewać przez 24 godziny. Więc w rzeczywistosci chleb po upieczeniu nie jest świeży, jest on za świeży.   Nie polecamy kroić chleba wcześniej. Wiemy jednak jak bardzo trudno jest powstrzymać się przed delektowaniem się świeżutkim, najlepiej jeszcze lekko ciepłym chlebem. Wtedy właśnie noż do chleba okazuje się bezcennym. Ukrojenie kilku kromek chleba pozwoli, aby jego reszta miała czas na właściwe dojrzewanie i utrzymanie świeżości na dłużej. W Kolatek’s Bakery & Deli mamy oczywiście wciąż „staroświeckie” krajalnice do chleba i na życzenie pokroimy dla Państwa chleb na kromki regularnej wielkości bądź na kromki cienkie.  

Chleb, który dojrzewa 12-24 godzin gotowy jest po takim czasie do pokrojenia go na krajalnicy, spakowania go do torebki lub pojemnika chlebowego. Jest to również dobry czas, aby chleb zamrozić. Później można odpiekać go bądź rozmrażać w kuchence mikrofalowej przez 10 sekund. Większość naszych chlebów zamraża się bardzo dobrze i zachęcamy naszych Klientów, aby mrozili nasze pieczywo, ponieważ nie zawiera ono żadnych środków konserwujących ani sztucznych dodatków.

Nasz chleb ma regularny cykl starzenia się, nie pozostanie  „świeży” przez miesiąc. U nas zachodzi proces dojrzałości chleba, jakiego niestety nie ma w dużym przemysłowym piekarnictwie, gdzie chleby są pieczone, specjalnie mocno wychładzane, krojone, pakowane w worki, potem posortowane i ułożone w pudełkach, na paletach, rejestrowane do wyjścia z produkcji i zamrażane. Gdy cały ten proces jest zakończony, zamrożone pieczywo trafia do sklepów i jest  przechowywane w lodówkach, gdzie czeka aż zwolni się miejsce na półce. Wtedy własnie chleb taki się rozmraża i wystawia na półki sklepowe, aż w końcu kupuje go Klient.

W Kolatek’s Bakery & Deli cały ten proces omijamy zawężając go do 2 etapów… pieczenie chleba ze świeżo przygotowanych składników oraz bezpośrednia sprzedaż dla naszych Klientów… często jeszcze ciepłych bochenków. Jest to prawdziwy kunszt domowego chleba….